Yükleniyor...

İçerik Bulma Arama

Kütüphane Hakkında

Sanayi-i Nefise Mektebi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci ve Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882 yılında kurulmuş ve 02 Mart 1883 yılında öğretime başlamıştır. Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi’nin kurulması ile birlikte koleksiyonu oluşturulmaya başlanan Üniversite Merkez Kütüphanesi 1948 yılında Fındıklı’daki binasının yanması ile  birlikte koleksiyonunun büyük bir kısmını kaybetmiştir. Halen 1953 yılında restore edilen Fındıklı’daki binada hizmet vermektedir.

Üniversitemizde, Merkez Kütüphane ile birlikte Fen Edebiyat Fakültesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Prof. Sami ŞEKEROĞLU Sinema-TV Merkezi Kütüphanesi ve Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi olmak üzere toplam 6 kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanelerimizde, ağırlıklı olarak Güzel Sanatlar ve Mimarlık konularında toplam 129.150 kitap mevcuttur. Ayrıca 8.348 kitapdışı yayın, 3.517 nadir kitap, aboneliği devam eden 50 süreli yayın, 4.299 lisansüstü tez, 937 adet üniversitemiz yayını ve eğitim-öğretim alanlarımızı destekleyici çeşitli konuları içeren (Abone, EKUAL ve Açık Erişim) 110 veri tabanı bulunmaktadır.

İletişim

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 
Meclis-i Mebusan Cad. No:24 34427  Fındıklı-Beyoğlu / İstanbul

Tel: (0212) 252 16 00 / 4275
Direkt:(0212) 293 90 26
E-posta: kutuphane@msgsu.edu.tr

Konumumuz

Elektronik Kaynakların Kullanım Kuralları

Elektronik kaynaklar; deneme ve abone olunan veri tabanlarını, e-dergileri, e-tezleri ve e-kitapları kapsar. Bu kaynakların bir kısmı ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) kapsamında abone olunarak, bir kısmı da EKUAL (ULAKBİM Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) kapsamında ücretsiz olarak erişime açılmaktadır. Elektronik kaynakların kullanımı kurumumuz ile satıcı/üretici firma arasında yapılan lisans anlaşmaları çerçevesinde belli kurallara bağlanmıştır. Bu lisans anlaşmalarına göre:

a - Elektronik kaynakların sadece kullanım hakkı verilmiştir. Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı ya da üretici firmaya aittir.

b - Bir veri tabanında bulunan yayınların tamamı ya da büyük bölümü, derginin ya da kitabın tamamı veya büyük bölümü kopyalanamaz. Üçüncü parti yazılımlar(Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak, ticari amaçlı veya sistematik indirme yapılamaz. Örneğin yaptığınız araştırmanızla ilgili bir veya birkaç makaleyi, kitabın bir ya da belirli bölümleri gibi sadece sınırlı bir kısmı kopyalanabilir.

c - Veri tabanlarından ve kopyalanan içerikten sadece üniversitemiz personeli ve öğrencileri yararlanabilir. Üniversitemiz dışındaki kişiler bunlardan yararlanamaz. Bu içerik ve bilgilerin elektronik posta listeleri veya adresleri ile dağıtılması yasaktır.

d - Veri tabanları IP tanımlı olarak kullanıma sunulmaktadır. Hangi bilgisayar/ların veri tabanlarından ne şekilde yararlandığı satıcı/üretici firma sunucularından takip edilmektedir. Yapılan anlaşmalardaki kuralların kullanıcılar tarafından ihlal edilmesi hem üniversitemizi hem de kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokacaktır. Bu durumda satıcı/üretici firma erişimin engellenmesi ya da aboneliğin iptal edilerek erişimin tamamen kesilmesi yoluna gidebilmektedir. Böyle bir durumda bütün kullanıcılarımız ve üniversitemiz zarar görecektir. Üniversitemiz değerli personelinin ve öğrencilerinin yukarıda belirtilen kurallara titizlikle uymalarını önemle rica ederiz.

İçerik Bulma Arama