Yükleniyor...

İçerik Bulma Arama

Kütüphane Hakkında

Sanayi-i Nefise Mektebi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci ve Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882 yılında kurulmuş ve 2 Mart 1883 tarihinde öğretime başlamıştır. Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi’nin kurulması ile birlikte koleksiyonu oluşturulmaya başlanan Akademi Kütüphanesi 1948 yılında Fındıklı’daki binasının yanması ile  birlikte koleksiyonunun büyük bir kısmını kaybetmiştir. 1953 yılında restore edilen Fındıklı’daki binada hizmet vermektedir.

Sanat ve mimarlık alanlarında zengin bir koleksiyonuna sahip Akademi Kütüphanemiz, Sedad Hakkı Eldem’in ilk tasarımı esas alınarak hazırlanan yeni bir proje kapsamında iyileştirme, yenileme ve genişletme çalışmaları ile modern bir görünüme kavuşturularak 2 Mart 2022 tarihinde yeniden hizmete açılmıştır.

Üniversitemizde; Akademi Kütüphanesi, Fen Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı Kütüphanesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Kütüphanesi, Prof. Sami ŞEKEROĞLU Sinema-TV Merkezi Kütüphanesi olmak üzere toplam 5 kütüphane bulunmaktadır.

Kütüphanelerimizde; ağırlıklı olarak Güzel Sanatlar ve Mimarlık konularında olmak üzere toplam 144.000 kitap mevcuttur. Ayrıca 8.500 kitap dışı yayın, 3.500 nadir kitap, aboneliği devam eden 18 adet Türkçe süreli yayın, 4.350 lisansüstü tez, 980 adet üniversitemiz yayını ve eğitim-öğretim alanlarımızı destekleyici çeşitli konuları içeren (Abone, EKUAL ve Açık Erişim) 93 veritabanı bulunmaktadır.

İletişim

MSGSÜ Akademi Kütüphanesi
Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 34427
Fındıklı-Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0 (212) 252 16 00 / 4271
Direkt: 0 (212) 393 34 34
E-posta: kutuphane@msgsu.edu.tr

Konumumuz

Elektronik Kaynakların Kullanım Kuralları

Elektronik kaynaklar; deneme ve abone olunan veri tabanlarını, e-dergileri, e-tezleri ve e-kitapları kapsar. Bu kaynakların bir kısmı ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) kapsamında abone olunarak, bir kısmı da EKUAL (ULAKBİM Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) kapsamında ücretsiz olarak erişime açılmaktadır.

Elektronik kaynaklar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yerleşkesi içinde IP tanımlı ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Üniversitemiz personeli ile öğrencilerimize, çalışmalarını 7/24 kesintisiz sürdürebilmeleri için üniversite dışından da erişim imkânı sağlanmıştır.

Elektronik kaynakların kullanımı kurumumuz ile satıcı/üretici firma arasında yapılan lisans anlaşmaları çerçevesinde belli kurallara bağlanmıştır. Bu lisans anlaşmalarına göre:

a – Elektronik kaynakların sadece kullanım hakkı verilmiştir. Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı ya da üretici firmaya aittir.

b – Bir veri tabanında bulunan yayınların tamamı ya da büyük bölümü, derginin ya da kitabın tamamı veya büyük bölümü kopyalanamaz. Üçüncü parti yazılımlar(Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak, ticari amaçlı veya sistematik indirme yapılamaz. Örneğin yaptığınız araştırmanızla ilgili bir veya birkaç makaleyi, kitabın bir ya da belirli bölümleri gibi sadece sınırlı bir kısmı kopyalanabilir.

c – Veri tabanlarından ve kopyalanan içerikten sadece üniversitemiz personeli ve öğrencileri yararlanabilir. Üniversitemiz dışındaki kişiler bunlardan yararlanamaz. Bu içerik ve bilgilerin elektronik posta listeleri veya adresleri ile dağıtılması yasaktır.

d – Veri tabanları IP tanımlı olarak kullanıma sunulmaktadır. Hangi bilgisayar/ların veri tabanlarından ne şekilde yararlandığı satıcı/üretici firma sunucularından takip edilmektedir. Yapılan anlaşmalardaki kuralların kullanıcılar tarafından ihlal edilmesi hem üniversitemizi hem de kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokacaktır. Bu durumda satıcı/üretici firma erişimin engellenmesi ya da aboneliğin iptal edilerek erişimin tamamen kesilmesi yoluna gidebilmektedir. Böyle bir durumda bütün kullanıcılarımız ve üniversitemiz zarar görecektir.

Üniversitemiz değerli personelinin ve öğrencilerinin yukarıda belirtilen kurallara titizlikle uymalarını önemle rica ederiz.

İçerik Bulma Arama

Akademi Kütüphanesi Çalışma Saatleri

AKADEMİK YIL BOYUNCA

Hafta içi:    08.30-22.00

Cumartesi-Pazar:  10.00-22.00

Sınav haftalarında 7/24 açıktır!

YAZ DÖNEMİ

Hafta içi:      08.30-20.00

Cumartesi:  10.00-20.00

Pazar: Kapalı